SIFIRDAN BAŞLAYANLAR İÇİN FORM TUTMA ÖNERİLERİ

Daha fit olmak istiyorsunuz ancak siz aktif bir yaşama başlamak için bir adım atmadan günler ve haftalar geçip gidiyor mu? İşte tabloyu tersine çevirmenize yarayacak bazı öneriler…

Hareket

Fitness ve egzersiz, gözünüzü korkutuyor olabilir. Öyleyse şimdilik yalnızca daha aktif olmaya ve form tutmaya odaklanalım. Bunun için basit esneme hareketleri veya mahallenizde kısa bir yürüyüş yeterli olabilir. Biraz hareket etmek, hiç hareket etmemekten çok daha iyidir.

Planlama

Programınıza bir göz atıp hareket etmek için ne zaman uygun olduğunuzu belirleyin. Spor salonuna gidip üzerinizi değiştirmek, egzersiz yapmak, tekrar üzerinizi değiştirmek ve eve dönmek için iki saat ayıramayacağınızı mı düşünüyorsunuz? Peki, küçük bir başlangıç yapalım. Kahvaltıdan önce bir dakika ve işten sonra iki dakika ayırabilir misiniz? Birkaç dakika ayırıp esneme egzersizleri yapın. Zaman içerisinde hareket süresini iki dakikadan beş dakikaya çıkarmaya gayret edin.

Sorumluluk

Egzersiz yapmanız gerektiğinin farkındasınız. O halde günlük yapılacaklar listenize bunu da ekleyin ve her gün aktif olmanızı sağlayacak bir şey yapın. Kahvaltıdan önce bir dakika esneme egzersizi yaparsanız, bunu bir kenara not edin. Sokağın sonuna kadar yürüdüğünüzde bunu da not edin. Bu konuda sorumluluk üstlenirseniz egzersiz yapma ihtimaliniz artar ve aradan beş gün geçince, en az beş dakika egzersiz yapmaya başladığınızı fark edersiniz.

Nefes

Şu anda, tam da bu yazıyı okurken, derin nefes alın ve göğüs kafesinizin şiştiğini hissedin. Şimdi nefesinizi yavaşça dışarı verin. Akciğerlerinizden tüm havayı boşaltmaya özen gösterin. Bilinçli nefes, odaklanmamıza da yardımcı olur. Her gün yaptığınız bir şeyi belirleyin ve biraz rahatlamayı ve derin nefes almayı hatırlamak için bunu kullanın. Kahvenizin hazır olmasını beklerken veya bitkilerinizi sularken derin nefes almaya karar verebilirsiniz.

Mola

Mola verin. Hepimiz meşgulüz ve bazen sanki hiç zamanımız yokmuş gibi geliyor ama yaptığınız işe beş dakika ara veremeyecek kadar meşgul olduğunuzdan emin misiniz? İnanması zor olsa da yaptığınız işe birkaç dakikalığına ara verdiğinizde daha verimli olacaksınız. Odanın bir ucundan diğerine yürümek ya da dışarı adım atmak, hem yeniden odaklanmanıza yardımcı olabilir hem de gününüzü daha aktif geçirmenizi sağlayabilir.

Denge

Yeni aktivitelerinizle günlük ihtiyaçlarınız arasında bir denge tutturabilirseniz günlük hareket programınıza bağlı kalma ihtimaliniz artacaktır. Her zamanki gibi günlük işlerinizi yapmanız ve sosyal çevrenizle ilgilenmeniz gerekiyor. Bu nedenle yaşamda doğru dengeyi tutturmak önemlidir. Alışkın olduğunuzdan daha fazla aktivite yapın fakat sınırı zorlayıp sürdürülemeyecek düzeyde aktif olmamaya özen gösterin.

Değişim

Hepimiz hayal kurabilir ve ümit besleyebiliriz ancak ilk adımı atmazsak asla form tutup değişimi gerçekleştiremeyiz. Her gün kendinize dürüst olun. Eğer hareket etmeden bir gün bile geçirirseniz olduğunuz yerde duruyor veya belki de geriye gidiyorsunuz demektir.

Yakın Çevre

Yeniden form tutmak için çevrenizden yardım alabilirsiniz. Muhtemelen form tutmak isteyen tek kişi siz değilsiniz. Hedefinizi herkesle paylaşın ki dostlarınız sizi motive edebilsin. Kontrolü aktif bir şekilde geri aldığınız için sizinle gurur duyacaklarından ve hatta size katılacaklarından emin olabilirsiniz.

Bağlılık

Eğer hareketli bir yaşam sürdürme amacınıza bağlı kalmazsanız bu kuralların hiçbiri işe yaramaz. Umarım bu yazıyı okumak, motivasyonunuzu ve bağlılığınızı artırmıştır.

Bir cevap yazın

Web sitemizde size en iyi hizmeti sunabilmek için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için Gizlilik ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.